מה זה בית חכם ?

ההגדרה של בית חכם היא שילוב הטכנולוגיה והחדשנות הממוחשבת בתוך מבנה הבית עצמו, כהכנה להתקנת מערכות חכמות שיאפשרו שליטה, ניטור ובקרה על חלקים ופונקציות שונות בבית. בניה חכמה צמודת קרקע תכלול חיישנים לתפעול מערכות ההשקיה בגינה, הדלקה וכיבוי אור בשעות מסוימות או לפי זיהוי תנועה, אמצעי בטיחות והגנה חכמים כגון מצלמות אבטחה וכדומה, ועוד אמצעים טכנולוגיים חדשנים שכבר בתהליך הבניה ישולבו בתוך הקונסטרוקציה של מבנה הבית ויאפשרו התקנה קלה ותפעול יעיל של כל המערכות החכמות בבית.

כשמדובר במקרה של דירה חכמה, הטמעת המערכות החכמות בתוך הדירה תתאים לצורכי הדיירים ולפונקציות שידרשו להם עבור המחיה בדירה. בשונה מבניה חכמה צמודת קרקע, דירות חכמות בבניין ישימו את הדגש על סגירה ופתיחה של התריסים כדי למנוע או לאפשר את חדירת אור השמש, שילוב חומרי בנייה תרמיים כדי לבודד את הדירה וכך לחסוך בהוצאות החשמל השוטפות, ושילוב עוד אמצעים טכנולוגיים שמאפיינים את המגורים בדירה.

איך זה עובד ?

הרעיון שמאפשר בניית בתים חכמים הוא ריכוז כל המערכות השונות ללוח בקרה אחד, שממנו יהיה ניתן לשלוט בתאורה, במיזוג האוויר, במצלמות האבטחה ובכל יתר המערכות החכמות שהותקנו בבית. לוח הבקרה יתחבר למערכת מיוחדת של חשמל חכם, שכוללת מפסק מבוקר וחיבור למערכת ממוחשבת, שבאמצעותה ניתן לעבד את הנתונים ולאפשר את השליטה בכל מערכות הבית דרך לוח בקרה אחד ראשי. ככל שהטכנולוגיה הממוחשבת מתקדמת יותר, כך מערכות בית חכם הופכות חכמות יותר ומאפשרות לנו יותר שליטה ושיתוף פעולה בין מערכות שונות בחלקי הבית.

כיום יש מערכות שניתן לסנכרן עם אפליקציה בטלפון הנייד וכך לשלוט בלוח הבקרה דרך הטלפון. יש אפשרויות חדשות שמאפשרות הפעלה בהתאם לקיום תנאים מסוימים ללא התערבות של הדיירים כלל, ואפשר אפילו לבנות תרחישים לפי סדר לוגי שבהתאם להם תוגדר בתוכנה הפעולה הרצויה. הרף של מערכות בית חכם ממשיך לעלות בכל שנה עוד שלב קדימה, מה שפעם נחשב לחכם היום כבר נראה מיושן וסטנדרטי.

ההבדל בין חכם לגאון

את ההבדל בין בית חכם לבית גאון ניתן לקבוע על פי רמת האוטונומיה שמערכות הבית מקבלות. ככל שיש למערכות הבית שליטה יותר עצמאית והן מסוגלות לקבל החלטות ללא התערבות של אדם שמפעיל אותן, הן הופכות למערכות בית גאון ומתעלות מעל ההגדרה של בית חכם.

מערכת חכמה תאפשר לכם לקבוע תזמון מוגדר מראש של הדלקת המזגן או התאורה, בעוד שמערכת של בית גאון תדע לבדוק לפי מיקום הנייד שלכם היכן אתם נמצאים ותחשב לבד מתי תגיעו ומתי צריך להדליק את המזגן כדי שהטמפרטורה תהיה בדיוק מה שהגדרתם מראש כרצוי עבורכם כאשר אתם מגיעים הביתה.

בניית בתים חכמים

בניית בתים חכמים הפכה למקובלת יותר ובפרויקטים רבים היא נחשבת לסטנדרט בניה בסיסי. הרצון של חברות הבניה לחדש ולהציע את המוצר הטוב ביותר ללקוחות שמחפשים לרכוש דירה, העלה את הרף וכיום תוכלו לרכוש דירה חכמה ובחלק מהמקרים אפילו דירה גאונה. חברת לוינשטין הכניסה את הנושא של בית אוטונומי גאון כסטנדרט בסיסי לפרויקטים החדשים שלה, במקום להשקיע על תכנון בית חכם תוכלו לקבל בכל דירה בפרויקטים של לוינשטין את הבית הכי גאון, שהוא בעצם בית אוטונומי עם מערכות טכנולוגיות מהמתקדמות והחדישות ביותר בעולם.

צור איתנו קשר