בניה מתקדמת

ענף הבניה בישראל אמנם נמצא בתקופה של התהוות מחודשת, חישוב מסלול מחדש כדי להסתגל למציאות שמשתנה בהתאם לדרישות הצרכנים והאילוצים שקובע המחוקק, אבל זה לא עוצר תהליכים שהחלו להתרחש בענף בעשור האחרון והחשוב מבניהם הוא שימת הלב של חברות הבניה על פיתוח מרכיבי בניה מתקדמת בכל מישור אפשרי. החדשנות והיצירתיות של חברות הבניה בישראל, בכל הנוגע לנושא של בניה מתקדמת וחכמה, הם אלו שהפכו את ישראל למדינה פורצת דרך בעבר והם אלו שישמרו על מעמדה כמדינה מובילה בתחום גם בעתיד.

מה זה אומר בניה מתקדמת ?

בפשטות ניתן לומר שההגדרה הכי מדויקת לבניה מתקדמת, זה – החדרת הקדמה אל תהליכי הבניה ואל המוצר הסופי שמוצע למכירה עבור הצרכן. ישנם תחומים רבים שמשפיעים באופן ישיר על התפתחות הקדמה בענף הבניה, בין אם מדובר בטכנולוגיות מתקדמות לייצור חומרי גלם טובים יותר ובין אם מדובר בשימוש במכשירים מתקדמים וציוד חדיש, שמאפשרים את ביצוע הבניה באופן יעיל ואיכותי יותר.

היום יש בטון חזק ועמיד יותר ממה שהיה בעבר, יש חומרי בניה שיוצרים בידוד תרמי וכך אפשר לחסוך יותר בהוצאות החשמל על חימום או קירור הדירה במהלך שגרת החיים השוטפת, אך האם בניה מתקדמת מסתכמת רק בייצור דירה עמידה וחזקה יותר, חיסכון של זמן וכסף בתהליכי הבניה עבור קבלנים, ושימוש בחומרי גלם מתקדמים שמאפשרים ניהול ותחזוקה חסכוניים וקלים יותר?

ממש לא. בניה מתקדמת בישראל כוללת הרבה יותר מזה.

חשיבה יצירתית וחדשנות

כדי להמשיך במגמה של החדרת הקדמה אל כל המישורים בענף הבניה, חייבים לחשוב מחוץ לקופסה ולשים בראש סדר העדיפויות את הצרכן שאותו הדירה אמורה לשמש בפועל. אם נשים את היתרונות של בניה מתקדמת רק על שיפור תהליכי הבניה וחיסכון בעלויות הביצוע, אמנם נחסוך כסף וכך נוכל לאפשר מחירי דירות אטרקטיביים יותר, אבל לא מדובר בסכומים כאלו גדולים ובהוזלה כזו משמעותית שתביא לצמיחה והנעה של מגמת הבניה המתקדמת בישראל.

פעמים רבות המשמעות של כל האמור, זה ייצור בתים איכותיים יותר וחיסכון עתידי בעלויות התפעול של הצרכן במהלך המגורים בדירה, אך בשורה התחתונה ההשפעה של הדברים על הוזלת מחיר דירה חדשה מקבלן אינה גבוהה מספיק כדי להוות גורם מניע להמשך הקדמה. כדי למצוא את השלב הבא במה שעתידה לחדש ההגדרה של בניה מתקדמת, צריך חשיבה יצירתית והעמקה.

איך מתקדמים ?

ניסינו לחשוב באופן יצירתי איך מתקדמים שלב נוסף קדימה, כיצד אפשר להמשיך ולחדש? מה הוא הדבר שיכול להוות גורם מניע להמשך החדרת הקדמה לענף הבניה? והגענו למסקנה חד משמעית – הצרכן רוצה לקבל מוצר שישמש אותו באופן שוטף במהלך החיים, משהו שיהיה מורגש וניכר הרבה יותר מחוזק הבטון שממנו ייצרו את הבית, משהו חדשני ומתקדם שהוא תופס כבעל ערך משמעותי.

זה צריך להיות משהו שישדרג את איכות החיים, יקל עלינו בתחזוקה ובביצוע המטלות היום יומיות, החל במטלות ניקיון הבית ועד לסדר וארגון ההתנהלות בתשלומי חשבונות וכדומה, משהו שיגרום לנו להרגיש שהצלחנו להתקדם שלב אחד קדימה – שאנחנו במקום טוב יותר מזה שהיינו בו קודם.

השלב הבא !

הוזלת מחיר הדירה לצרכן תביא לירידה בסכום החודשי שצריך לשלם עבור המשכנתה, לכן יש לזה ערך משמעותי עבור הצרכן. רכישת דירה חדשה בבניין תרמי שנבנה באופן כזה שמאפשר חיסכון בהוצאות החשמל על מזגן בקיץ או תנורי חימום בחורף, גם זה דבר בעל ערך משמעותי. אבל מהו השלב הבא שימשיך את אותה המגמה ויניע את הבניה המתקדמת בישראל ?

השלב הבא זה הפיכת המתקדם לחכם יותר, השלב הבא הוא בניה חכמה בישראל, גם עבור הצרכן הפרטי וגם עבור המגזר העסקי, הכל צריך להפוך לחכם וחדשני יותר. בניה מתקדמת צריכה לייצר בתים חכמים למגורים, משרדים חכמים לעסקים, היא פשוט צריכה לייצר את מציאות העתיד.

צור איתנו קשר